Vremensko vazenje zakona

U pogledu vremenskog važenja zakona, tj. tranzitornog prava postoji nekoliko teorija, kao i njima odgovarajuća zakonodavna ustavno-sudska i sudska praksa. To su subjektivna teorija stečenih prava, objektivna teorija “svršenih fakata” i teorija društvenog interesa. Prema subjektivnoj teoriji stečenih prava, koja je vladala naročito u 19. veku, u vrijeme liberalizma, a koju je prihvatio i Code…

Nastavi čitanje →

Kupovina stana

Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti je formalan ugovor, što znači, da isti mora biti sastavljen u određenoj formi, tj. ovjeren na određen način, da bi proizvodio pravna dejstva. U tom smislu, ugovor o kupoprodaji nepokretnosti, mora biti sastavljen u pismenoj formi i zaključen pred notarom. Iako se ovi ugovori zaključuju pred notarom, neophodno je da obratite…

Nastavi čitanje →

Zloupotreba dominantog polozaja

6. februara 2014. godine, Konkurencijski savjet Bosne i Hercegovine doneo je rješenje kojim je ustanovio da je telekomunikacioni operator (BH Telecom) zloupotrijebio svoj dominantan položaj na tržištu interkonekcije na fiksnu telefonsku mrežu u Federaciji Bosne i Hercegovine. Zloupotreba se sastojala od nelegalnog vezivanja. Konkretno, Konkurencijski savjet je našao da je BH Telekom uslovljavao zaključivanje sporazuma…

Nastavi čitanje →

Ostavinska rasprava

Ostavinska rasprava je vrsta vanparničnog postupka, koja se sprovodi nakon smrti jednog lica, a čiji cilj je raspodjela imovine preminulog, na njegove zakonske ili testamentarne nasljednike. Po zakonu, ostavinska rasprava se pokreće bilo po službenoj dužnosti, bilo po zahtjevu zainteresovanog lica. U teoriji, sud bi u roku od 30 dana od smrti pokojnika, trebalo da,…

Nastavi čitanje →